Przegląd prasy gospodarczej w piątek, 22 listopada

EKO PAP-EKO-MAKRO BIZ (PL)-WYDARZENIA-PRZEGLĄD-PAP-PRZEGLĄD PRASY 2024-11-22

Przegląd prasy gospodarczej w piątek, 22 listopada

22.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Ponad 120 mln zł pozyskał od inwestorów polski start-up Wordware na projekt bazujący na sztucznej inteligencji. Szkoda tylko, że takie firmy szybko znikają z kraju. (s. 01)

LOT właśnie ogłosił kolejne połączenie: od połowy kwietnia poleci na Maltę. To już dziewiąty nowy kierunek w tym roku. Flota jeszcze w 2024 r. ma się zwiększyć do 86 samolotów. To nie oznacza jednak, że linia nie ma problemów. W tym także personalnych. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że spółka, w tym jej prezes, nie są ulubieńcami Ministerstwa Aktywów Państwowych. (s. A19)

Liczba pozwów dotycząca kredytów złotowych, hipotecznych i gotówkowych w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej. (s. A20)

Polacy oszczędzają i ostrożnie wydają. Aż 80 proc. Polaków wciąż boi się wzrostu cen zwłaszcza podstawowych produktów. W efekcie stawiają na oszczędzanie, choć jednocześnie ponad 70 proc. planuje polować na okazje podczas czarnego piątku. (s. A21)

Pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, budowie przystępnych cenowo mieszkań i poprawie konkurencyjności firm - deklaruje Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. (s. A27)

PARKIET

Firmy obawiają się, że nadal będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami gazu. Spadek temperatury i wietrzności, zawirowania geopolityczne oraz rywalizacja Europy o dostawy LNG z krajami azjatyckimi to jedne z głównych przyczyn drożejącego gazu. (s. 02)

Rada Ministrów przyspiesza prace nad zwiększeniem mocy w produkcji energii elektrycznej z wiatru na lądzie i na morzu. Pierwsze projekty są już w Sejmie. Kluczowa jest ustawa liberalizująca lokowanie farm wiatrowych na lądzie. (s. 07)

Start hossy obligacji przesunął się w czasie, ale czeka za rogiem. Dla rynku obligacji im więcej problemów w gospodarce czy geopolitycznych strachów, tym lepiej, o ile jednak inwestorzy zagraniczni całkiem nie odwrócą się od Polski. (s. 09)

PULS BIZNESU

Firmom budowlanym wiedzie się coraz gorzej. Mają być głównymi beneficjentami KPO, jednak napływ funduszy nie rozwiąże wszystkich problemów, zwłaszcza że czasu na inwestycje jest coraz mniej. (s. 4)

Październikowe dane GUS dotyczące mieszkalnictwa wskazują na mocne odbicie po stronie podażowej. Spółki deweloperskie ruszyły z budową największej liczby lokali od początku roku. (s. 3)

UTK skontrolował serwis pociągów Newagu. Regulator wykrył u przewoźników i producenta nieprawidłowości związane z utrzymaniem pojazdów i nadzorem nad ich oprogramowaniem. Nadal jednak nie wiadomo, dlaczego się psuły. Afera hakerska nie szkodzi giełdowej firmie. (s. 9)

GAZETA WYBORCZA

Mieszkań na rynku jest coraz więcej. W niektórych miastach oferta deweloperów zwiększyła się aż o 100 proc. w porównaniu do 2023 r. Ceny za metr też spadają, ale prawdziwy festiwal obniżek powinien się pojawić w przyszłym roku. (s. 14) (PAP Biznes)

pel/

wróć

Aby zobaczyć pełną listę komunikatów zaloguj się do BDM News.