Globalne ryzyka zmitygowane

Środa przyniosła odreagowanie po kilku słabszych sesjach, przez co grudzień nie jest jeszcze stracony. WIG20 odbił z technicznie ciekawego miejsca (2230 pkt to 62% zniesienia ostatniej fali wzrostowej).

Więcej...

Mikołaja w Warszawie póki co nie widać

Ostatnie dni na GPW zdecydowanie nie będą wspominane jako pozytywne. Blue chipy zanotowały wczoraj 4 spadkową sesję z rzędu, tracąc 0,9% (zamknięcie na poziomie 2221 pkt.). Głównym obciążeniem dla WIG20 był sektor energetyczny (Tauron i Energa straciły po prawie 6%!), który obniżył się już 5 dzień z kolei.

Więcej...

Chaos pod koniec roku

Pierwsza sesja nowego tygodnia nie przyniosła dobrych nastrojów bykom na GPW. WIG20 systematycznie tracił na wartości na przestrzeni całego dnia. Notowania kończyły się na poziomie 2242,1 pkt, co oznaczało spadek o 1,7%.

Więcej...

GPW stara się trzymać fason

Początek grudnia przyniósł jeszcze dobre nastroje na GPW na końcowej fali listopadowych wzrostów. Końcówka tygodnia była już jednak słabsza, chociaż i tak zachowywaliśmy się relatywnie lepiej niż rynki globalne. WIG na przestrzeni tygodnia minimalnie zniżkował.

Więcej...

Relatywna siła utrzymana

Po mocnym początku tygodnia nie ma już śladu. Gdy opadł kurz po słynnej kolacji Trump-Xi Jinping okazało się że jest sporo niewiadomych i sprzeczności w komunikatach obu stron. Do tego doszło zatrzymanie CFO Huawei’a.

Więcej...

Czy św. Mikołaj przyjdzie w tym roku?

Wczorajsze nastroje na głównych rynkach Starego Kontynentu były bardzo słabe – FTSE spadł o 0,3%, DAX aż o 1,2%. Na tym tle bardzo dobrze zaprezentował się parkiet w Warszawie, bowiem WIG20 zyskał 0,4%, a WIG zanotował zwyżkę o 0,3% (warto przypomnieć, że handel odbywał się bez giełd w USA, które miały dzień wolny z racji wprowadzonej żałoby po śmierci G. Busha).

Więcej...

Waluty w ważnym miejscu

Grudzień rozpoczęliśmy z przytupem. Rynki z dużym optymizmem odebrały „zawieszenie broni” w wojnie handlowej na linii USA-Chiny, choć komunikat po spotkaniu prezydentów obu państw był dość „oszczędny”. W dwie sesje WIG20 zyskał ponad 2%, a do koni pociągowych indeksu (energetyki) dołączyły przecenione w listopadzie spółki surowcowe (JSW +8,5%).

Więcej...

Początek miesiąca z mocnym akcentem

Grudzień rozpoczęliśmy od pozytywnego akcentu. Na rynkach panował powszechny optymizm po ociepleniu stosunków handlowych na linii USA-Chiny, do czego udało się doprowadzić na weekendowym szczycie G20. Warto pamiętać, że taki scenariusz rynki (głównie emerging markets) rozgrywały już w listopadzie

Więcej...

Wchodzimy w końcówkę 2018 roku

Na GPW listopad przyniósł pierwszy od wakacji wzrostowy okres na WIG-u (drugi po lipcu najlepszy miesiąc w 2018 roku). Indeks szerokiego rynku w Warszawie zachowywał się nadal relatywnie lepiej na tle głównych globalnych indeksów. W szerszym ujęciu kapitał w listopadzie chętniej płynął na emerging markets, niż na rynki dojrzałe. Wydaje się, że rynkom rozwijającym sprzyjały oczekiwania ocieplenia sytuacji na linii USA-Chiny, które zmaterializowały się w ten weekend.

Więcej...

Oczy zwrócone na G20

Blue chipy zanotowały wczoraj 3 wzrostową sesję z rzędu i zyskały 1,7% (najlepiej radził sobie sektor bankowy). Tym samym WIG20 powrócił powyżej poziomu 2300 pkt., czyli do poziomów z początku października.

Więcej...

USA ponownie w centrum uwagi

Uwaga inwestorów była i jest obecnie najmocniej skoncentrowana na wydarzeniach dot. USA. Wczoraj po południu wystąpienie miał Jerome Powell, który stwierdził, że stopy procentowe znajdują się blisko neutralnego poziomu. W reakcji na te słowa amerykańskie indeksy zanotowały silne zwyżki (DJIA +2,5%, Nasdaq +3%).

Więcej...

Trudna walka o przełamanie trendu

Ostatnie sesje niewiele zmieniły w technicznym obrazie rynku. Poprawiły się obroty, bo końcówka ubiegłego tygodnia (bez Amerykanów) charakteryzowała się symboliczną aktywnością. Wzrost napięcia na linii Ukraina-Rosja został dość spokojnie przyjęty przez rynki. Osłabiała się hrywna. Tracił również funt po niedzielnym szczycie UE zatwierdzającym Brexit.

Więcej...

Warszawa gra po swojemu

Ostatni tydzień listopada nie zaczął się najlepiej na GPW. Mimo dobrego otwarcia (i dalszego wsparcia ze strony rynków zagranicznych) WIG20 systematycznie się osuwał. Sesja zakończyła się na poziomie 2213,6 pkt.

Więcej...

Listopad na finiszu

Przedostatni listopadowy tydzień na GPW przyniósł dość dobre zachowania większości indeksów. WIG20 i mWIG40 zyskały po 2-3% w ujęciu tygodniowym. Nieco w tyle zostawał niestety znowu sWIG80 (jedynie +0,4%).

Więcej...

Bez Amerykanów też można handlować

WIG20 (poza słabszym początkiem dnia) kontynuował w czwartek zwyżki. Na zamknięciu dotarliśmy do poziomu 2236,4 pkt, co oznaczało wzrost o 0,8%. Tłem nie pozostawała druga i trzecia linia walorów (co w ostatnich miesiącach należy do rzadkości) – mWIG40 zyskał 1,2%, a sWIG80 0,9%.

Więcej...

Bez Amerykanów

Bieżący tydzień to jak na razie rollercoaster dla inwestorów na naszym parkiecie. Po mocnym spadku w drugiej części wtorkowej sesji, wczoraj WIG20 z nawiązką odrobił straty.

Więcej...

Energetyka ponownie na cenzurowanym

Wczorajsza sesja zdecydowanie nie może być zaliczona do udanych. Blue chipy straciły 1,3% i zamknęły się w okolicy 2160 pkt. Głównym hamulcowym blue chipów był sektor energetyczny, który po wczorajszych wypowiedziach min. Tchórzewskiego o tym, że ME „mocno walczy” o energetykę jądrową, stracił jako indeks aż 5,4% (najsłabiej wypadło PGE, które spadł o 7,6%!).

Więcej...

Globalne i lokalne czynniki ryzyka

Branżowy indeks WIG-Banki stracił od sławnego artykułu w GW ok. 5% (w tydzień). Tym samym gł. indeks oddał większość listopadowego odbicia. Gdyby nie mocne spółki energetyczne (+17% MTD), zyskujące po pierwszej aukcji rynku mocy, skala przeceny mogłaby naruszyć październikowe dołki (<2100 pkt) mimo dość stabilnej sytuacji na rynkach wschodzących.

Więcej...

Banki pod presją

Ostatni tydzień na krajowym rynku był generalnie trudny dla inwestorów. Najsłabszym ogniwem rynku był sektor bankowy (-7% w/w). Poza mającymi znikomy udział w indeksach bankami L. Czarneckiego,  na wartości traciły także inne podmioty bankowe (m.in. PKO BP). WIG20 powrócił poniżej bariery 2200 pkt, ale jeszcze obronił się przed spadkiem do poziomów z października.

Więcej...

Europa z niepokojem spogląda na Wielką Brytanię

Oczy europejskich inwestorów są zwrócone na ostatnie wydarzenia związane z Brexitem. Jeden z liderów frakcji eurosceptycznych Torysów J. Rees-Mogg podpisał list, w którym domaga się głosowania nad wotum nieufności dla premier May. Rynki obawiają się, że dotychczasowa premier może stracić niebawem stanowisko i że Wielka Brytania opuści UE bez zawarcia porozumienia.

Więcej...

Geopolityka w centrum uwagi

Oczy inwestorów w ostatnim czasie są zwrócone na wydarzenia geopolityczne. W Wielkiej Brytanii doszło do zatwierdzenia proponowanego tekstu wyjścia kraju z UE, a następnym krokiem jest uzyskanie zgody ze strony pozostałych krajów członkowskich. W kontekście UE istotna jest także sprawa włoskiego budżetu.

Więcej...

Warszawa na „cenzurowanym”

Powrót z długiego weekendu dla warszawskich inwestorów nie był zbyt udany. Blue chipy straciły 0,6% i spadły do 2218 pkt. Spadkom przewodzili duzi przedstawiciele sektora handlowego w postaci CCC (-5,8%; najgorszy walor na wczorajszej sesji z WIG20) oraz Eurocash, w „top3” najgorszych spółek znalazł się także Alior (-5%).

Więcej...

Kulminacja wyników 3Q’18 przed nami

Dziś inwestorzy na GPW wracają po wydłużonym weekendzie. Ostatniej sesji przed przerwą z pewnością jednak nie zaliczymy do udanych – WIG20 stracił 1,3% i spadł na 2232 pkt., natomiast mWIG40 obniżył się o 1,5%, przełamując psychologiczny pułap 3900 pkt.

Więcej...

Byki lekko osłabły

Oczy inwestorów były wczoraj zwrócone na USA, gdzie FED miał ogłosić decyzję ws. stóp procentowych. Finalnie zaskoczenia nie było i dotychczasowy poziom pozostał utrzymany. Jednocześnie podtrzymano stwierdzenia, że kolejne podwyżki „będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gosp., sytuacją na rynku pracy i inflacją w pobliżu 2%”.

Więcej...

Przypływ kapitału na dużych tematach

W środę dobre nastroje utrzymywały się w Europie od rana. Zgodny z oczekiwaniami wynik wyborów do amerykańskiego Kongresu, gdzie Republikanie stracili większość w Izbie Reprezentantów, osłabiał dolara.

Więcej...

Dolar lekko słabnie po wyborach

Wtorek nie przyniósł przełomu. Cały dzień WIG20 oscylował wokół pierwszego oporu na 2230 pkt. To linia trendu spadkowego z końca sierpnia i 62% zniesienia ostatniej fali spadkowej. Następny opór zlokalizowany jest ok. 90 pkt wyżej (4% potencjału).

Więcej...

GPW złapała oddech

Ostatnie dni na warszawskim parkiecie możemy zaliczyć do udanych. Blue chipy zanotowały 5 wzrostową sesję z rzędu i zyskały łącznie ok. 7% (wczoraj +1,6%). Nad kreską dzień zakończyły też podmioty z mWIG40.

Więcej...

Wątpliwości u progu nowego (ciekawego) tygodnia

Rzutem na taśmę udało się uratować październik (-5,8% WIG20), który ostatecznie nie został okrzyknięty najgorszym miesiącem roku (ten „zaszczytny” tytuł należy do lutego -7,4%).

Więcej...

Szansa na lepszy listopad

Wczoraj inwestorzy na GPW odpoczywali, niemniej na głównych rynkach akcyjnych handel toczył się jak zwykle. Nastroje były całkiem dobre. W Europie DAX zyskał 0,2%, za oceanem S&P500 dołożył 0,8%, a w Azji o poranku widzimy wzrosty sięgające 1 do nawet ponad 3% (Hang Seng).

Więcej...

Październik na finiszu

Październik na rynkach akcji należał zdecydowanie do niedźwiedzi. Impuls był tym razem globalny. W odróżnieniu do poprzednich miesięcy nie tylko wybrane rynki (wcześniej głównie emerging markets) były na celowniku podaży.

Więcej...

Sesja, która niewiele zmienia

Zbliżamy się do końca października, który na nieszczęście inwestorów, nie był zbyt udany. Co prawda wczoraj blue chipy zyskały 1% (najlepiej wypadły PKN Orlen i CD Projekt), jednak cały miesiąc jest mocno pod kreską.

Więcej...

Październik najsłabszym miesiącem roku

W minionym tygodniu WIG20 stracił ponad 5%, co w skali miesiąca daje już blisko 9% przecenę i klasyfikuje październik (dotychczas) jako najsłabszy miesiąc w tym roku.

Więcej...

Warszawa znowu pod kreską

Wczorajsza sesja na GPW miała dwa obrazy. Początkowo blue chipy były na dużym minusie, jednak w drugiej części dnia WIG20 zaczął nadrabiać straty i finalnie zamknął się tylko 0,1% pod kreską.

Więcej...

Za oceanem korekta trwa w najlepsze

Wczorajsze notowania na większości rynków stały pod znakiem zdecydowanej przewagi niedźwiedzi. W Europie DAX stracił 0,7%, a CAC40 ok. 0,3%. W zdecydowanie gorszych nastrojach dzień zakończyli inwestorzy za oceanem, gdzie od początku sesji mieliśmy do czynienia z mocną przeceną. Finalnie DJIA spadł o 2,4%, S&P500 o 3,1%, a Nasdaq o 4,4%!

Więcej...

Europejskie banki najniżej od 2 lat

Dla globalnych rynków akcyjnych październik dotychczas zasługuje na miano najgorszego miesiąca od ponad 3 lat. Fazę „risk off” najpierw uruchomiła korekta na SPX zbiegająca się z wyprzedażą akcji na chińskim rynku (obecnie obserwujemy korektę na fali oczekiwań o interwencję tamtejszych władz).

Więcej...

Włochy w centrum uwagi

Początek tygodnia rozpoczął się od próby podejścia WIG20 do strefy oporu, którą można lokalizować na 2210-20 pkt. Bykom zabrakło jednak sił i ostatecznie dzień kończyliśmy spadkiem o 0,2% do 2193,1 pkt.

Więcej...

Tydzień na rozkręcenie sezonu wyników na GPW

Trzeci tydzień października przyniósł próbę odreagowania po spadkach obserwowanych w pierwszej części miesiąca. Postawa byków nie była jednak zbyt przekonywująca i tydzień większość głównych indeksów zakończyła jedynie symbolicznymi wzrostami.

Więcej...

Interwencja (werbalna) w Chinach

Jastrzębio odebrany „Fed minutes”, czyli protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku, wyraźnie umocnił dolara w środę wieczorem, a trend ten był kontynuowany także w czwartek.

Więcej...

Startuje sezon wyników na GPW

Środowa sesja na WIG20 rozpoczęła się od przewagi popytu. W kolejnych godzinach to jednak niedźwiedzie doszły do głosu. Dzień kończył się na poziomie 2199,5 pkt, co oznaczało spadek o -0,8%. Umiarkowanie spadkowy scenariusz rozgrywany był także na większości innych rynków.

Więcej...

Szansa na zatarcie złego wrażania z października

Po 3 sesjach w rejonie lokalnych minimów wtorek przyniósł odreagowanie. WIG20 zyskiwał z każdą godziną handlu i ostatecznie zakończył ponad 2% plusem.

Więcej...

Energetyka liderem wzrostów w WIG20

Początek tygodnia w wykonaniu blue chipów nie był zbyt udany, bowiem WIG20 stracił 0,8% i finalnie zamknął się na poziomie 2170 pkt. (warto zauważyć, że gdyby nie dobra postawa spółek energetycznych spadki byłyby dużo większe; wczoraj WIG-Energia wzrósł o 2,5%).

Więcej...

Amerykańskie banki startują z wynikami

Kończymy powoli drugi tydzień październikowego handlu. Ostatnie dni przyniosły wyraźny wzrost awersji do ryzyka. W końcu zmaterializowała się dość długo oczekiwana korekta na Wall Street. S&P500 po nieudanym zmierzeniu się ze szczytem z końcówki września, w kilka dni zszedł do poziomów z początku lipca.

Więcej...

Czerwień rozlała się na rynkach

Wczorajsza sesja z pewnością nie zostanie dobrze zapamiętana przez inwestorów. Zdecydowana większość europejskich indeksów zaświeciła na czerwono – londyński FTSE spadł o 1,6%, jeszcze gorzej wypadły DAX oraz CAC40, które straciły po ponad 2%.

Więcej...

Sesja, która niewiele zmienia

Wczorajsza sesja okazała się korzystna dla obozu byków. Blue chipy zyskały 1,2%, a liderem wśród największych spółek był PGNiG, który wzrósł o ponad 4%.

Więcej...

MSCI EM poniżej 1000 pkt

Poniedziałek rozpoczynaliśmy od wyprzedaży w Chinach, gdzie przez ubiegły tydzień rynki były zamknięte. Potem nie było lepiej. W Europie w centrum uwagi są Włochy i ich propozycja 2,4% PKB deficytu budżetowego w ’19 (KE oczek. 1,6%).

Więcej...

Podażowy początek października

Pierwszy tydzień października przyniósł lekko spadkowe nastroje na warszawskim parkiecie. Na piątkowej sesji indeks blue-chipów zniżkował o 0,5%, zamykając się na poziomie 2264,2 pkt. Słabe nastroje było także widać na rynkach globalnych.

Więcej...

Napięcia nadal rosną

Wczorajsza sesja na GPW stała pod znakiem spadków. WIG20 zniżkował o 1,0%, zamykając się na poziomie 2275,7 pkt. Na wartości traciły też inne główne indeksy naszego rynku. Nastroje na parkietach akcyjnych były słabe także globalnie.

Więcej...

Krajowa energetyka nabiera sił

WIG20 zyskał wczoraj 0,8%, a wzrostom przewodziły spółki z energetycznego (PGE zyskała 6%, a Tauron 5,6%; WIG-Energia ogółem podniosła się o 4,9%). Po 0,3% poprawiły się MiS-ie.

Więcej...

W USA kolejne rekordy

Pierwsze sesje października nie są póki co zbyt udane. Blue chipy ponownie zanotowały spadek, tym razem o 0,2% (głównym hamulcowym był PKN Orlen, który stracił 3,6%). Pod kreską znalazły się także mniejsze podmioty – mWIG40 stracił 0,4%, a sWIG80 ok. 0,1%.

Więcej...

USD coraz mocniejszy

Nowy tydzień/miesiąc/kwartał rozpoczęliśmy z przytupem mimo słabego odczytu dla krajowego PMI w przemyśle (50,5 pkt vs 51,5 pkt. oczek.). Niestety energii nie starczyło nawet do południa.

Więcej...

Dolar ma powody do umocnienia

W czwartek rynki reagowały na jastrzębie posiedzenie Fed więc sesje rozpoczynaliśmy od czerwonego koloru. Z czasem jednak pojawiło się więcej optymizmu i dzień udało zakończyć się na plusie mimo systematycznie drożejącego dolara.

Więcej...

Fed bardziej jastrzębi w długim terminie

Wczorajsza sesja na WIG20 przyniosła trzeci z rzędu wzrost indeksu. Tym razem zyskaliśmy ponad 0,6%, zamykając się na poziomie 2304,5 pkt. Inwestorzy czekali jednak głównie na wieczorny Fed. Zgodnie z konsensusem stopy poszły w górę o 0,25 pkt proc do 2,0-2,25% (dla przypomnienia główna stopa NBP wynosi 1,5% - nieprzerwanie do 2015 roku).

Więcej...

Blue chipy idą na północ

Blue chipy kontynuują wzrostowy marsz, który trwa od połowy września. WIG20 zyskał wczoraj 0,4%, nad kreską znalazły się mniejsze podmioty (mWIG40 +0,3%, sWIG80 +0,2%). W Europie DAX wzrósł o 0,2%, FTSE stracił 0,1%.

Więcej...

Witamy w gronie rynków rozwiniętych

Piątkowa sesja, tak jak się można było spodziewać, przyniosła rekordowe obroty (z czego zdecydowana większość przypadła na ostatnią godzinę handlu). Niemniej, do obrazu na GPW niewiele to wniosło, bowiem główne indeksy wykonały symboliczne ruchy.

Więcej...

Trzy wiedźmy i reklasyfikacja na horyzoncie

Czwartkowa sesja, pomimo dosyć wysokich obrotów, nie zmieniła zbyt wiele w obrazie rynku. Blue chipy oraz sWIG80 pozostały praktycznie bez zmian, do góry wybił się jedynie mWIG40 (+1%).

Więcej...

Energetyka ma obrońcę?

Środowa sesja na WIG20 przyniosła przewagę byków na WIG20. Stronie popytowej udało się przełamać krótkoterminowy opór na 2250 pkt. Sesja finiszowała na poziomie 2259,1 pkt, co oznaczało wzrost o 1,3%.

Więcej...

Reklasyfikacja coraz bliżej

Wtorkowa sesja przyniosła na GPW wzrosty – blue chipy zyskały 0,9%, mWIG40 ok. 0,7%, a sWIG80 nieco ponad 0,3%. Pozytywne nastroje na rodzimym parkiecie nie mogą dziwić biorąc pod uwagę wsparcie ze strony europejskich indeksów – DAX zyskał 0,5%, a FTSE ok. 0,4%.

Więcej...

Dolar słabnie po nowej rundzie ceł

Na otwarcie nowego tygodnia WIG20 stracił blisko 1% i znalazł się w okolicach lokalnego dołka (ok. 2210 pkt) testowanego kilka dni temu. Najsłabiej ponownie wypadły banki.

Więcej...

Kiedy wybudzą się MiS-ie?

Piątkowa sesja zakończyła się dla inwestorów na większych europejskich giełdach zwyżkami. CAC40 zyskał 0,5%, z kolei DAX wzrósł o 0,6%, jeszcze lepiej poradził sobie londyński FTSE, który podniósł się o 0,7%.

Więcej...

Interwencje wymagają… interwencji

W czwartek od rana przeważały pozytywne nastroje, co udało się wykorzystać także na GPW. WIG20 zyskał ponad 1% i zakończył na 2233 pkt. Cieszy wzrost mWIG40 (+1,6%) i sWIG80 (+0,8%) z poziomów najniższych od odpowiednio 2 i 4 lat, choć skala odreagowania jest delikatnie mówiąc słaba.

Więcej...

Tym razem banki ciężarkiem

W środę każda kolejna godzina handlu sprowadzała nas coraz niżej, aczkolwiek tak słabej końcówki ciężko się było spodziewać. Tym razem w roli „ciężarków” znalazły się banki (4 najgorsze spółki WIG20).

Więcej...

Wyprzedaż MiS-ów nie ma końca

Wczoraj zaliczyliśmy kolejną spadkową sesję w ostatnich dniach na GPW. Blue chipy straciły 1%, a najmocniej traciły walory KGHM. Zniżkowy „marsz” kontynuują mniejsze podmioty – tym razem mWGI40 spadł o 1,0%, a sWIG80 0,7%.

Więcej...

SWIG80 słabnie dalej

Początek tygodnia był udany dla obozu byków skupionych na GPW wokół blue chipów. WIG20 zyskał 0,6% i zamknął się na poziomie 2270 pkt. Warto zwrócić uwagę, że wzrost byłby pokaźniejszy gdyby nie spadek JSW o 7,7% (!), co jest efektem doniesieniem o kontroli w spółce i możliwych zmian w zarządzie, o których w weekend pisała prasa.

Więcej...

Spółki MSP bez dobrej prasy

Za nami pierwszy tydzień września, który inwestorzy zapamiętają na długo. Z czynników globalnych obserwowaliśmy wyprzedaż na rynkach wschodzących, co ustawiło nastroje także u nas.

Więcej...

Byki w odwrocie

Czwartkowa sesja zdecydowanie nie była przyjemna dla obozu byków. Blue chipy zamknęły się poniżej 2300 pkt., notując spadek o 0,1% (najmocniej ciążył sektor energetyczny i duże spółki handlowe). Jeszcze gorzej zaprezentowały się mniejsze podmioty, które są w totalnym odwrocie.

Więcej...

Podaż naciska

Inwestorzy na GPW nie mają w tym tygodniu spokoju. Wczoraj wszystkie główne indeksy naszego parkietu solidarnie traciły na wartości. WIG20 zniżkował o 1,1%, zamykając się na poziomie 2295,1 pkt.

Więcej...

Globalne i lokalne czynniki ryzyka

We wtorek nastroje było dobre jedynie o poranku. Z każdą godziną handlu gł. indeks systematycznie się osuwał. Ostatecznie strata wyniosła 1,5%/1,3% (WIG20/FW20). Tym samym znaleźliśmy się tuż poniżej ostatniego wsparcia (ok. 2330 pkt).

Więcej...

Słabość MiS-iów

Inwestorzy na GPW wyraźnie stawiali wczoraj na duże spółki. WIG20 zyskał na zamknięciu 0,8% (2355,7 pkt). Dużo słabiej radziły sobie średnie i małe spółki, których indeksy traciły wczoraj po odpowiednio 1,0% i 1,8%.

Więcej...

Zaczynamy nowy miesiąc

Miniony sierpień przyniósł względnie małe zmiany głównych indeksów na GPW na tle poprzednich okresów. Tym samym, po bardzo dynamicznym odbiciu szerokiego rynku w lipcu’18, sierpień br. przyniósł płaski odczyt mc/mc dla WIG (in plus wyróżniał się WIG Paliwa  oraz podmioty związane z produkcja gier). Na koniec sesji 31.08.2018 r. WIG znajdował się na poziomie 60 201,08 pkt, co oznaczało wciąż sporą erozję względem końca grudnia’17 (-5,9%).

Więcej...

Powrót niepewności

Po dotarciu we wtorek w pobliże psychologicznego poziomu 2400 pkt, WIG20 kontynuował wczoraj korektę. Na zamknięciu spadek wyniósł 1,1% (2353,9 pkt). Słabsze nastroje panowały także na rynkach zagranicznych. DAX spadł o 0,5%, natomiast S&P500 zniżkował o 0,4%. W centrum zainteresowania znów znalazły się rynki wschodzące oraz D. Trump.

Więcej...

Zadyszka byków

Po dynamicznym początku tygodnia na GPW przyszedł czas na lekki odpoczynek.

Więcej...

Blue chipy blisko psychologicznego poziomu

Wtorkowa sesja była dosyć spokojna, jeśli spojrzymy na zamknięcia na poszczególnych rynkach. Na GPW blue chipy zyskały 0,9%, zamykając się na poziomie 2390,4 pkt., czyli najwyżej od końcówki lutego.

Więcej...

Sezon wyników przyspiesza

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła spadek WIG20 (o 0,4%), a tym samym całego szerokiego rynku (WIG stracił ponad 0,2%), przy niższych niż w poprzednich dniach obrotach. Na lekkim plusie zamknął się mWIG40.

Więcej...

Na oporze

Kilka sesji dość dynamicznego odbicia pozwoliły indeksowi WIG20 ponownie wspiąć się w strefę oporu znajdującego się w okolicach 2330 – 2341 pkt.

Więcej...

Oczy ponownie zwrócone na USA

Uwaga inwestorów była wczoraj skierowana na USA, a dokładniej na zawirowaniach związanych z Białym Domem (m.in. zatrzymany został osobisty prawnik D. Trumpa) oraz na protokole z posiedzenia FED, w którym napisano, że kolejna podwyżka stóp procentowych „powinna nastąpić wkrótce”.

Więcej...

Powiew optymizmu

Wtorek przyniósł wyraźne odbicie na GPW, co skutkowało 2% wzrostem WIG20

Więcej...

GetBack wciąż kulą u nogi Getin Holding

Wczorajsza sesja okazała się katastrofalną w skutkach dla akcji Idea Banku. W piątek wieczorem rynek obiegła informacja o konieczności dokonania przez bank dodatkowych odpisów (ok. 190 mln PLN) i zawiązania dodatkowych rezerw (ok. 128 mln PLN) w związku z aferą GetBack.

Więcej...

Ciężki okres dla rynków wschodzących

Przecena na rynkach wschodzących trwa w najlepsze. Od początku roku indeks MSCI Emerging Markets stracił prawie 20%. Na warszawskim parkiecie sytuacja wygląda równie nieciekawie – WIG od stycznia zaliczył ponad 15% spadek, znajdując się aktualnie na poziomie 58130,92 pkt.

Więcej...

Przecena surowców nie bez echa

W czwartek wróciliśmy do handlu po jednodniowej przerwie. Globalna przecena surowców, która miała wówczas miejsce, nie mogła więc przejść bez echa w Warszawie. Od początku sesji traciły notowania KGHM czy JSW.

Więcej...

GPW wraca do handlu

Parkiet w Warszawie, po jednodniowej przerwie, powraca dziś do handlu. Wtorek na WIG20 kończyliśmy wzrostem o 0,5% do poziomu 2272,7 pkt. Wczorajszy dzień na rynkach globalnych stał po znakiem spadków.

Więcej...

Z wakacyjnej hossy niewiele już zostało

Poniedziałek nie zatarł złego wrażenia z końcówki ubiegłego tygodnia. Co prawda WIG20 zyskał 0,6% przy 590 mln PLN obrotów, ale wzrosty i aktywność dotyczyły zaledwie 3 spółek: 2 paliwowych (PKN i LTS) i… CD Projekt (oczywiście).

Więcej...

Turcja chwieje rynkami

Ubiegły tydzień kończyliśmy pod znakiem krachu na tureckiej lirze. Tamtejsze władze traktują trwający kryzys walutowy bardzo politycznie (głownie na llinii relacji z USA), co stało się tylko wodą na młyn dla grających na krótko na tamtejszej walucie.

Więcej...

Lira (kolejny raz) na celowniku

Wczorajsza sesja na WIG20 przyniosła lekkie wzrosty. Bykom udało się w pierwszej części dnia wyjść obronną ręką z testowania poziomu 2300 pkt (przy czym ważniejsze w średnim terminie są okolice 2280 pkt). Dzień kończyliśmy wzrostem o 0,8% do 2324,7 pkt, co jest najwyższym zamknięciem w sierpniu.

Więcej...

Problem z szerokością handlu

W środę byki wbrew otoczeniu podjęły próbę sforsowania najbliższego oporu w okolicy 2340 pkt. Informacja o zakończeniu negocjacji ws. połączenia Pekao i Aliora była mocnym argumentem.

Więcej...

Czekając na impuls na WIG20

Początek tego tygodnia na WIG20 przynosi lekkie wzrosty, aczkolwiek rynek nie rozpieszcza aktywnością. Wtorkowa sesja zakończyła się na poziomie 2304,1 pkt (+0,4%).

Więcej...

Zachowanie dolara w kategoriach ryzyka

W poniedziałek wróciły nie tak dawne koszmary. Aktywność inwestorów była najniższa od 16 lipca. Mniej więcej wtedy główny indeks rozpoczął kilkudniowy rajd dający ok. 8% zysku.

Więcej...

Czekając na rozpędzenie się sezonu wyników

Piątkowa sesja na WIG20 przyniosła niewielki wzrost notowań na zamknięciu o 0,1% (2286,9 pkt). W czasie dnia było nawet sporo lepiej - byki próbowały podejść na 2300 pkt, jednak w ostatecznym rozrachunku ważniejsze może być utrzymanie wsparcia w okolicach 2280 pkt.

Więcej...

Apple 10x WIG20

Czwartkowa sesja na WIG20 w całości przebiegała pod dyktando podaży. Indeks zakończył dzień spadkiem o -1,4% na poziomie 2283,9 pkt. Słabe nastroje widoczne były także na DAX, który zniżkował o -1,5%. Inwestorzy przez większość dnia żyli powrotem tematu wojny handlowej na linii USA-Chiny. Nastroje poprawiły się dopiero wieczorem.

Więcej...

Znacząca poprawa nastrojów na GPW

Za nami bardzo udany miesiąc dla krajowego rynku akcji. Systematyczna erozja wartości jaka miała miejsce od połowy stycznia br. trwała jednak wiele miesięcy i nie została jeszcze zneutralizowana.

Więcej...

Lipiec najlepszym miesiącem od ponad roku

Ostatnia sesja lipca na warszawskim parkiecie przyniosła inwestorom mieszane nastroje. Co prawda MiS-ie zyskały (mWIG40 poprawił się o 0,6%), jednak blue chipy straciły 1,1% (w tym CD Projekt -8%), przez co indeks szerokiego rynku spadł finalnie o 0,6%.

Więcej...

Warszawa na przekór wszystkim

Poniedziałkowa sesja w Warszawie wyróżnia się zdecydowanie na plus na tle giełd w Europie oraz USA. Rodzime blue chipy zyskały 1,6% i był to najlepszy odczyt w całej Europie (dla kontrastu DAX spadł o 0,5%, a CAC40 o 0,4%).

Więcej...

Ochłodzenie nastrojów

Piątek przyniósł stabilizację nastrojów po całkiem udanym tygodniu. Zarówno obroty jak i zmienność nie imponowały, warto natomiast zwrócić uwagę na miejsce w którym doszło do zatrzymania wzrostów

Więcej...

Byki zadomowiły się na dłużej

Warszawski parkiet kontynuuje odbicie i wczoraj zaliczyliśmy 6 wzrostową sesję z rzędu. Blue chipy zyskały niemal 2% i przebiły psychologiczny poziom 2300 pkt.

Więcej...

Optymizm w Warszawie trwa dalej

Wydaje się, że pozytywne nastroje powróciły na dłużej na GPW, bowiem wczoraj zanotowaliśmy 5 wzrostową sesję z rzędu, zarówno na WIG20 (najmocniej wyróżniało się Orange), jak i w przypadku indeksu szerokiego rynku.

Więcej...

USA i UE mają swój szczyt

WIG20 kontynuował wczoraj dynamiczny wzrost. Na zamknięciu udało się ustanowić poziom 2244,3 pkt, co oznaczało zwyżkę o 1,8%. Do liderów wzrostów należał m.in. KGHM, rosnąc o 4,5%. W ostatnich dniach w dynamicznym stylu na WIG20 udało się wejść na nowe lipcowe maksima.

Więcej...

2200 pkt. pękło

Wbrew nastrojom na zagranicznych parkietach, podczas poniedziałkowej sesji warszawskiej giełdzie udało się kontynuować wzrosty z końca poprzedniego tygodnia.

Więcej...

WIG20 pod oporem

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia stała pod znakiem znacznego odbicia naszych blue-chipów. WIG20 zamknął się na poziomie 2182,9 pkt, co oznaczało wzrost o 1,7%. Zdecydowanie wyróżnialiśmy się na tle największych rynków zagranicznych, które kończyły piątek spadkami (DAX zniżkował o -1,0%, a S&P500 o -0,1%).

Więcej...

Trump „nie jest zachwycony” polityką Fed

Od ok. miesiąca tkwimy w wąskiej konsolidacji. Czwartek nic w tej kwestii nie zmienił. Ciekawiej było za oceanem.

Więcej...

Warszawa w oczekiwaniu na impuls

Poza kolejnymi rekordami kursu CD Projekt (+4%), wczorajsza sesja na WIG20 nie dostarczyła inwestorom zbyt wielu wrażeń. Indeks blue-chipów zakończył dzień 0,2% spadkiem na poziomie 2149,1 pkt. Konsolidacja w okolicach 2150 pkt trwa już dwa tygodnie a inwestorzy najwyraźniej przeszli w tryb wakacyjny.

Więcej...

Surowce pod presją

We wtorek aktywność inwestorów była zdecydowanie wyższa, choć wciąż daleka od wartości których oczekujemy. Obroty na WIG20 sięgnęły 578 mln PLN, a główny indeks zyskał 0,9% (kontrakty +0,6%, 2132 pkt).

Więcej...

Bardzo niskie obroty

Tylko (i aż) 4 sesje w ciągu ostatniego roku kończyły się niższym obrotem niż ta wczorajsza, otwierająca nowy tydzień. WIG20 zamknął dzień obrotem rzędu 278 mln PLN spadając o ok. 1% (2134 pkt).

Więcej...

Nadal w bok

Od prawie miesiąca WIG20 znajduje się w trendzie bocznym przy minimach obecnego ruchu spadkowego.

Więcej...

Giełdy łapią oddech

Wczorajsza sesja przyniosła zwyżki na globalnych rynkach. Indeksy w USA świeciły zdecydowanie na zielono - S&P500 +0,9%, DJIA +0,7%, a nowy rekord ustanowił Nasdaq (warto zwrócić uwagę na wczorajsze wypowiedzi Jerome Powella, który ocenił, że „gospodarka USA jest w całkiem dobrym stanie”, chociaż wskazał, że nałożenie ceł na wiele kategorii produktowych może przynieść negatywne skutki).

Więcej...

Wojna handlowa na pierwszym planie

Wczoraj rynek żył informacjami o kolejnych cłach, które mogą narzucić USA na Chiny (pojawiły się jednak też doniesienia jakoby amerykańska administracja chciała powrócić do rozmów na wysokim szczeblu). Spowodowało to przeceny na giełdach oraz na rynku surowcowym

Więcej...

Trump wytacza ciężkie działa

We wtorek WIG20 nadrabiał słabość z kilku poprzednich dni. Indeks blue-chipów zyskał na zamknięciu 1,2%, zamykając się na poziomie 2177,7 pkt (w czasie sesji byliśmy nawet kilkanaście punktów wyżej, m.in. dzięki CD Projekt, którego kapitalizacja wczoraj przekraczała już nawet 18 mld PLN, czyli poziom PGE czy KGHM-u).

Więcej...

Zieleń na rynkach, a u nas?

Tydzień na WIG20 zaczął się relatywnie słabo. Mimo początkowych wzrostów, indeks blue-chipów zakończył ostatecznie dzień na lekkim minusie (-0,02%, 2151,7 pkt), co dało trzecią z rzędu spadkową świecę o czarnym korpusie.

Więcej...

Czekamy na zakończenie sezonu wynikowego za 2Q

Według nas słabość krajowego rynku akcji jaką obserwujemy od połowy stycznia br. uwzględnia już szereg negatywnych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji. W ostatnim okresie zaktualizowaliśmy nasze projekcje na kolejne kwartały.

Więcej...

Ważne poziomy na dolarze

W czwartek WIG20 tylko na chwilę znalazł się po zielonej stronie. Po dwóch mocniejszych sesjach z obrotami ok. 400 mln PLN przyszło „sprawdzam” z dużo wyższą aktywnością (574 mln PLN). Mieliśmy też odcięcie dywidendy na PEO.

Więcej...

Obroty kwestionują wiarygodność potencjalnych układów

Ostatnie dwie sesje należy zapisać na konto byków, choć przy spadających i symbolicznych obrotach (wczoraj zaledwie 370 mln PLN na WIG20) trudno o ich wiarygodność.

Więcej...

Czy byki złapią wreszcie głębszy oddech?

Wtorkowe notowania przyniosły inwestorom długo oczekiwany mocniejszy wzrost. Blue chipy zyskały 1,9%, zamykając się na poziomie 2160 pkt., nad kreską zamknęły się również MiS-ie.

Więcej...

Amerykanie przed wolnym

Pierwsza sesja lipca nie była pozytywna dla inwestorów na WIG20. Indeks blue-chipów przez cały dzień notowany był na minusie (w czasie sesji zaledwie 1 pkt zabrakło do ustanowienie nowych dołków). Finisz wypadł na 2119,3 pkt, po spadku o 0,8%.

Więcej...

Czas na drugie półrocze

Za nami koniec czerwca, 2Q’18 i 1H’18. Ostatnia sesja miesiąca, kwartału i półrocza na WIG20 przyniosła wzrost o 1,8% i zamknięcie na 2135,5 pkt.

Więcej...

Nieudane zakończenie kwartału

Dziś czeka nas ostatnia sesja 2Q’18. Niestety zarówno wczorajszych notowań, jak i całego kwartału inwestorzy w Warszawie nie zaliczą do udanych.

Więcej...

Końcówka ciekawego czerwca bez przełomu

W środę od początku sesji przeszkadzał umacniający się dolar, co od razu znalazło odzwierciedlenie w słabszej postawie rynków wschodzących w tym GPW.

Więcej...

Ostatni tydzień czerwca bez przełomu

Ostatni tydzień czerwca i kwartału niewiele zmienia w technicznym obrazie rynku. Próby zasłonięcia spadkowej świecy z 18.06 (2210-2150 pkt), która z hukiem wyłamała nas ze wsparcia na 2200 pkt, na razie nie przynoszą efektów.

Więcej...

Rynki pod presją geopolityki

Pierwsza sesja tygodnia wypadła bardzo mizernie. Globalne indeksy znajdują się w cieniu obaw dotyczących potencjalnej dalszej eskalacji wojny handlowej na linii USA – Chiny.

Więcej...

Półrocze na finiszu

Przed nami ostatni czerwcowy tydzień handlu na rynkach. Piątek WIG20 kończył wzrostem o 0,6% do 2162,9 pkt. Cały tydzień trudno jednak zaliczyć do udanych, gdy indeks blue-chipów stracił ponad 2%

Więcej...

Ostrzeżenie z automotive

Czwartkowa sesja przyniosła dość sporą zmienność na WIG20 (blisko 40 pkt amplitudy wahań). Ostatecznie minimalną przewagę na koniec dnia osiągnęły niedźwiedzie.

Więcej...

Technologiczna hossa trwa

Po serii pięciu spadkowych sesji na WIG20, wczoraj bykom udało się w końcu przełamać i zakończyć dzień po zielonej stronie. Indeks blue-chipów zyskał 1,6%, finiszując na poziomie 2154,2 pkt (w czasie dnia byliśmy jednak nawet ponad 20 pkt wyżej).

Więcej...

WIG20 za umowną linią bessy

Wtorek rozpoczynaliśmy groźbami D. Trumpa dotyczącymi kolejnych ceł na chińskie towary o wartości ok. 200 mld USD. Miała być to reakcja na odwetowe taryfy wprowadzone przez Państwo Środka. Informacja sprowokowała do wyprzedaży na rynkach wschodzących. Indeks MSCI EM istotnie poprawił lokalne dołki i znalazł się najniżej od października 2017.

Więcej...

Test minimów

Poniedziałek przyniósł kontynuację piątkowej wyprzedaży i w efekcie WIG20 ponownie znalazł się w okolicach minimum z przełomu maja i czerwca.

Więcej...

Geopolityka w centrum uwagi

Piątkowa sesja z pewnością nie będzie się kojarzyła inwestorom zbyt pozytywnie. Na GPW zdecydowanie dominował czerwony kolor

Więcej...

Dzień trzech wiedźm w cieniu banków centralnych

Wczoraj GPW kończyła w ogonie Europy. Gołębi odbiór komunikatu EBC istotnie podniósł notowania w Europie. Dla nas słabsze euro to niestety mocniejszy dolar, co zdecydowanie odbija się na zachowaniu rynków wschodzących. Kluczowe dla EUR/USD w ostatnich dwóch dniach były decyzje banków centralnych: FED i EBC.

Więcej...

Fed bardziej jastrzębi, co zrobi EBC?

Wczorajsza sesja na WIG20 przyniosła spadek indeksu o 0,6% do 2238,9 pkt. Negatywnym bohaterem dnia był Cyfrowy Polsat, który tracił ponad 7% po informacji o sprzedaży akcji przez drugiego z głównych akcjonariuszy. DAX na naszym tle wypadł lepiej, zyskał na zamknięciu 0,4%. Inwestorzy czekali przy tym jednak głównie na wieczór i komunikaty po posiedzeniu Fed.

Więcej...

W oczekiwaniu na FED

Ostatnie sesje niewiele wnoszą do technicznego obrazu rynku (ok. 2250 pkt na WIG20). Również aktywność jest mniejsza (ok. 500 mln PLN), co świadczy o wyczekiwaniu inwestorów na jakieś impulsy.

Więcej...

Sporo impulsów

Początek tygodnia na WIG20 nie był udany dla byków. Strona podażowa dość szybko przejęła kontrolę nad handlem, której nie oddała już do końca dnia.

Więcej...

Ostatnie dwie sesje w starym stylu

Za nami udany tydzień z byczą luką (poniedziałek) i podejściem pod 2300 pkt (czwartek). Niemniej ostatnie dwie sesje przypomniały o średnioterminowym układzie sił sprowadzając stronę popytową na ziemię.

Więcej...

Słaba końcówka sesji

Czwartek rozpoczął się po myśli byków. WIG20 szybko rozpoczął wzrosty i zaczął się zbliżać do poziomu 2300 pkt. Strona popytowa jednak utraciła animusz jeszcze przed południem

Więcej...

Rynki globalne poszły do góry

Środowa sesja na GPW obyła się bez większych zmian – blue chipy pozostały w miejscu, kończąc tym samym kilkudniowe mocne wzrosty, na lekkim minusie zamknęły się MiS-ie.

Więcej...

Duże spółki nadrabiają dystans

We wtorek udało się pójść za ciosem. Ok 2% wzrost FW20/WIG20 pozwolił nam na złapanie pułapu 2250 pkt. Wyraźnie słabszy w maju WIG20 nadrabia dystans do mniejszych indeksów. Trzy sesje czerwca dały już ponad 4% zwrotu przy stabilnym mWIG/sWIG, ale YTD strata inwestorów sięga ok. 8%.

Więcej...

Lepszy początek czerwca

Na otwarciu nowego tygodnia byki próbowały podtrzymać dobrą passę z piątku. Częściowo się to udało, bo FW20/WIG20 zyskał 0,6/0,9% i wrócił ponad 2000 pkt, ale kształt świecy pozostawia lekki niesmak.

Więcej...

Zaczynamy nowy miesiąc

Słabość głównych indeksów branżowych na GPW jest widoczna od dłuższego okresu. Od początku stycznia’18 do końca maja’18 WIG Banki stracił 11,2%, WIG Energetyka jest niżej o niemal 18%, WIG Paliwa stracił 16,5% a WIG Górnictwo został przeceniony o 18,3%. Ogółem licząc od początku roku indeks WIG notuje już stratę ponad 9%.

Więcej...

Maj (w końcu) za nami

Po dniu wolnego wracamy do handlu na GPW. Środowa, ostatnia sesja w maju, wpisywała się w smutny obraz naszego rynku z ostatniego miesiąca (blisko -6% spadku na indeksie blue-chipów). WIG20 stracił 1,6%, zamykając się na poziomie 2157,1 pkt. Spadek odbył się przy dużych obrotach, które skumulowały się na fixingu.

Więcej...

Wsparcie przełamane

Wtorkowa sesja przyniosła warszawskiemu parkietowi spadki WIG20 oraz sWIG80. Warto jednak zauważyć, że blue chipy w drugiej części dnia zaczęły odrabiać poranne straty.

Więcej...

Taniec nad wsparciem

WIG20 wciąż utrzymuje się nad poziomem 2200 pkt. Tak jak można było się spodziewać wczorajsza sesja upłynęła w dość sennych nastrojach.

Więcej...

Bez sesji w USA

Główny indeks warszawskiej giełdy od trzech dni znajduje się w pobliżu poziomu 2200 pkt. Obecnie to tam znajduje się najbliższy poziom wsparcia.

Więcej...

W poszukiwaniu punktu zaczepienia

WIG20 próbował wczoraj złapać oddech po środowym tąpnięciu. Po początkowym zrywie (dojście nawet powyżej 2240 pkt) na koniec jednak niewiele zostało. Ostatecznie sesja zakończyła się 0,2% wzrostem na poziomie 2213,3 pkt.

Więcej...

W Europie polała się krew

Wczorajszej sesji europejscy inwestorzy z pewnością nie zaliczą do udanych. Patrząc na wykaz indeksów w Europie ciężko znaleźć giełdę, która by zamknęła się na zielono.

Więcej...

W rytm słów z Ameryki

Po dobrym poniedziałku, wtorek już nie rozpieszczał tak inwestorów. WIG20 w czasie dnia stopniowo schodził na coraz niższe poziomy. Popołudniu zeszliśmy nawet poniżej 2240 pkt. Końcówka wypadła nieco wyżej, na 2248,7 pkt, co oznaczało spadek o niespełna 0,9%.

Więcej...

Odbicie na dużych tematach

Poniedziałek, z absencją Niemców, kończyliśmy solidnym odreagowaniem na dużych spółkach. WIG20/FW20 zyskały odpowiednio 1,7/1,9% czyli ok. 40 pkt.

Więcej...

Punkt zaczepienia dla byków?

Nasz parkiet nie rozpieszczał w ubiegłym tygodniu inwestorów. WIG20 każdy z dni kończył na minusie. Piątkowa sesja przyniosła -1,1% spadek. Zamknięcie wypadło na 2230,3 pkt.

Więcej...

Słaba GPW

Wczoraj warszawska giełda zachowywała się wyraźnie słabiej niż główne rynki zagraniczne. To już jest kolejny dzień relatywnej słabości. Oddala to coraz bardziej perspektywę testowania oporów w okolicach 2340 pkt.

Więcej...

Amerykański dług pod dalszą presją

WIG20 zanotował wczoraj trzecią spadkową sesję z rzędu (a na wykresie pojawiła się kolejna świeca z czarnym korpusem, przy czym z dość długim dolnym cieniem). Tym razem spadek był jednak bardzo symboliczny, bo jedynie o 0,02% (2275,9 pkt). Nastroje na rynkach zagranicznych były trochę lepsze.

Więcej...

Dolar jeszcze z potencjałem

Po udanym drugim tygodniu maja, ostatnie 2 sesje przyniosły wyraźne osłabienie sentymentu. Tym samym maj (jak na razie) świeci czerwienią (-0,7% WIG20). Ponownie spoglądamy na dolara, który umocnił się w rejony swoich lokalnych maksimów (DXY).

Więcej...

Zahamowanie entuzjazmu

Nowy tydzień przyniósł mieszane nastroje na warszawskim parkiecie. Co prawda mWIG40 i sWIG80 wzrosły (odpowiednio po 0,6% i 0,4%), jednak WIG20 zakończył wzrostową serię i spadł o 0,4%.

Więcej...

Byki powróciły do formy

Zakończony tydzień był bardzo udany dla warszawskiego parkietu – zarówno WIG, jak i WIG20 odnotowały 4 wzrostowe sesje z rzędu, a co więcej blue chipom udało się przebić psychologiczny poziom 2300 pkt.

Więcej...

Trump zrywa porozumienie z Iranem

Przez zdecydowaną większość wtorkowej sesji niewiele się działo. Dopiero ostatnie pół godziny zasługuje na słowo komentarza. Bardzo duża aktywność, wzrost przekraczający ponad 1% i spadający LOP to zapewne efekt zamykania krótkich pozycji dających zarobić od majówki.

Więcej...

Wyprzedaż aktywów na rynkach wschodzących

W poniedziałek niska aktywność inwestorów przeczyła temu, iż była to pierwsza sesja po „majówce”. Obroty na WIG20 z ledwością przekroczyły 300 mln PLN, podczas gdy w Święta nie schodziły <400 mln PLN.

Więcej...

Liczymy na udany maj

W majowym raporcie miesięcznym wskazaliśmy, że krajowy rynek akcji jest na atrakcyjnych pułapach do budowania zyskownych pozycji na przyszłość oraz że jesteśmy dalecy od kreślenia pesymistycznych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji na GPW. 

Więcej...

Majówkowy marazm na GPW

Podczas wczorajszej sesji na dużych rynkach zdecydowanie królowała czerwień. DAX stracił 0,9%, CAC40 0,5%, a londyński FTSE prawie 0,7%. W USA o 0,2% obniżył się S&P500.

Więcej...

Czekając na maj

Na europejskich rynkach piątkowa sesja miała pozytywny przebieg – główne indeksy zyskały po 0,5-0,7%, z kolei za oceanem nie doświadczyliśmy poważniejszych ruchów. W kraju natomiast widoczny był rozdźwięk pomiędzy blue chipami, które straciły 0,3%, a mniejszymi podmiotami (mWIG40 zyskał 0,3%, a sWIG80 blisko 0,5%).

Więcej...

Ciekawe rozstrzygnięcia na DXY

Ostatnie dni sporo zmieniły w średnioterminowym układzie sił. Wychodząc od samego początku, w poniedziałek doszło do wyłamania z 3-miesięcznej konsolidacji na indeksie dolarowym (DXY).

Więcej...

W poszukiwaniu wsparcia przed majówką

Wczorajsza sesja znów stała pod znakiem przewago podaży. To już czwarty z rzędu dzień, gdy na wykresie pojawia się spadkowa świeca o czarnym korpusie. Środę kończyliśmy na poziomie 2257,0 pkt, co oznaczało spadek o 0,5%.

Więcej...

Podaż naciska

Wtorkowa sesja rozpoczęła się od powrotu powyżej 2300 pkt, kolejne godziny nie przyniosły jednak kontynuacji tego ruchu i rynek zaczął opadać pod własnych ciężarem. Końcówka przyniosła już wyraźny docisk podaży, dyskontując słabą sesję na Wall Street.

Więcej...

Czekając na wybicie

Początek ostatniego pełnego (następny to już poszatkowany przez majowe święta) kwietniowego tygodnia nie przyniósł zbyt wielu emocji na GPW. WIG20 handlowany był bez większych odchyleń w okolicach 2300 pkt. Końcowe pociągnięcie należało do strony podażowej i zakończyliśmy sesję na 2292 pkt, po spadku o 0,3%.

Więcej...

Presja podaży

Niezdecydowanie byków podczas wybicia z kilkudniowej konsolidacji zostało natychmiast wykorzystane przez stronę podażową. Po dość nudnej sesji w piątek końcówka notowań przebiegała pod wyraźne dyktando niedźwiedzi.

Więcej...

Płynne przejście na raportowanie Q1

Ostatnie sesje niewiele zmieniły w technicznym obrazie rynku. Nadal znajdujemy się >2300 pkt i nadal najbliższym oporem są okolice 2370 pkt (m.in. 38% zniesienia całych spadków styczeń-kwiecień).

Więcej...

WIG20 został w tyle

Wtorkowa sesja na WIG20 nie przyniosła większych emocji. Indeks wahał się w okolicach punktu odniesienia a amplituda wahań wyniosła ledwie 19 pkt. Finisz sesji wypadł na poziomie 2308,0 pkt, co oznaczało wzrost o 0,3%.

Więcej...

Warszawa pod wodą

Wczorajsza sesja zaczęła się od zamieszania wokół Getback, które zakończyło się obrotem akcjami i obligacjami spółki. W drugiej części dnia z kolei bardzo ciekawe słowa padły z ust min. Tchórzewskiego, który stwierdził, że „Polsce najbardziej obecnie potrzebna jest elektrownia jądrowa” (WIG Energetyka stracił 1,5% i był to najsłabszy indeks w Warszawie).

Więcej...

Stonowana reakcja na weekendowe wydarzenia

W piątek udało się utrzymać powyżej 2300 pkt, choć sesję kończyliśmy niedosytem, w okolicach dziennych minimów. W weekend (w nocy z piątku na sobotę) doszło do amerykańskich ataków na obiekty związane z produkcją broni chemicznej w Syrii.

Więcej...

Koniec tygodnia w lepszych nastrojach

W ostatnich kilku dniach ryzyko geopolityczne wyraźnie wzrosło, szczególnie na rynkach wschodzących. Mimo to nie poprawiliśmy lokalnych minimów przebywając bliżej górnej bandy wahań 2200-2300 pkt. Wczoraj delikatnie wyszliśmy ponad ten psychologiczny poziom

Więcej...

Im dłuższa konsolidacja…

Od kilku dni na GPW i innych rynkach bazowych widać niezdecydowanie obrazowane w żargonie technicznym tzw. świeczkami wysokiej fali.

Więcej...

Przełamanie linii trendu spadkowego na WIG20

Wtorkowa sesja na WIG20 była czwartą zwyżkową z rzędu. Tym razem bykom udało się wypracować +0,6% wzrostu, co oznaczało finisz na poziomie 2274,8 pkt (najwyższe zamknięcie od 21 marca).

Więcej...

W Warszawie bez przełomu

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła przełomu na warszawskim parkiecie. Co prawda dzień zakończyliśmy na plusach, jednak styl nie jest przekonujący (WIG20 w drugiej części dnia istotnie osłabł, a momentami znajdował się nawet pod kreską).

Więcej...

Z szansą na kontynuację odbicia

Piątek na naszym parkiecie zakończył się umiarkowanym optymizmem. Jednak po zamknięciu sesji na GPW przebieg notowań w USA okazał się dla byków fatalny i tamtejszej indeksy straciły ponad 2%.

Więcej...

W cieniu wojny handlowej

Wydawać by się mogło, że sytuacja na rynkach już się ustabilizowała i giełdy rozpoczną odbicie. Jednak w nocy prezydent Trump zapowiedział, że rozważa wprowadzenie kolejnych ceł.

Więcej...

Huśtawka nastrojów

Środa na WIG20 należała zdecydowanie do podaży. Szybka chińska odpowiedź na amerykańskie cła (chińskie wejdą w życie, jeżeli rzeczywiście pojawią się te zapowiedziane przez USA) negatywnie wpłynęła na sentymenty do akcji globalnie.

Więcej...

Trochę nadziei na GPW

Pomimo mocnej wielkanocnej przeceny na Wall Street (Amerykanie nie mieli wolnego poniedziałku), nasz rynek po przerwie zachował się bardzo dobrze. Co prawda WIG20 rano testował 2200 pkt, ale kolejne godziny to obraz rozpędzających się byków.

Więcej...

Czerwień króluje na GPW

Środowa sesja była bardzo słaba w wykonaniu rodzimego parkietu. Główne indeksy zdecydowanie świeciły czerwienią. Blue chipy straciły na zamknięciu aż 1,9% (spadły wszystkie spółki poza Tauronem i PGNiG) i znalazły się w niechlubnej czołówce najgorszych indeksów w Europie.

Więcej...

FANG pod presją

Wtorkowa sesja na WIG20 (po mocnym poniedziałku na Wall Street) zaczęła się wysoko, ale z w kolejnych godzinach siła byków stopniowo ulatywała i dzień skończył się zaledwie 0,3% wzrostem (2246,3 pkt).

Więcej...

Słabość GPW

Wczoraj wydawało się, że wszystko sprzyja bykom w próbie wyprowadzenia jakiegoś odbicia. Indeksy na rynkach bazowych zyskiwały, a w piątek udało się obronić dolne ograniczenie przywoływanego ostatnio przeze mnie kanału spadkowego.

Więcej...

Sesja odwrotu?

Końcówka zeszłego tygodnia upłynęła pod znakiem nerwowości wywołanej wojną handlową między USA, a Chinami. W efekcie zamiast kontynuować odbicie rozpoczęte we wtorek, WIG20 pogłębił dołki obecnego ruchu spadkowego.

Więcej...

A więc wojna!

Obecnie nastroje na giełdach są pod silnym wpływem doniesień na temat wojny handlowej między USA, a Chinami. Wczoraj prezydent Trump podpisał dekret na mocy którego wprowadzone zostały cła na dobra importowane z Państwa Środka.

Więcej...

Krajobraz po Fed

W tym tygodniu w centrum wydarzeń było wczorajsze posiedzenie Fed na którym stopy % zostały podniesione o 25 pb. Sama podwyżka była oczekiwana przez rynek i nie była dla nikogo zaskoczeniem

Więcej...

Zrozumieć „dot plot”

 Wczorajsza sesja nie przyniosła nic przełomowego. Kontrakt zyskał 0,8% i zakończył na 2267 pkt.

Więcej...

Czarne owce w stadzie

Po rozliczeniu marcowej serii kontraktów przy lokalnych minimach (ok. 2290 pkt) wydawało się, że na początku nowego tygodnia zobaczymy próbę odrobienia części strat. Nic z tych rzeczy. Podaż docisnęła jeszcze bardziej, wyraźnie naruszając wspomniane wsparcie, a poniedziałkową sesję kończyliśmy na minimach.

Więcej...

GPW w ogonie Europy

Miniony tydzień nie był udany dla warszawskiego parkietu – blue chipy straciły blisko 3%. Szczególnie słabo prezentuje się piątkowa sesja, kiedy to WIG20 był najsłabszym indeksem w Europie, po spadku o 1,6%

Więcej...

2300 znów na horyzoncie?

Czwartek na GPW przyniósł trzecią z rzędu spadkową sesję na WIG20 (-0,6%, zamknięcie na 2321,9 pkt). Zaważyły na tym nie po raz pierwszy w ostatnim czasie banki.

Więcej...

Wzrost ryzyka geopolitycznego

Środowa sesja była podobna do poprzedniej. Podaż przycisnęła dopiero pod koniec dnia reagując na zewnętrzne nastroje.

Więcej...

Niepewność na rynkach utrzymuje się

Rynki w ostatnim okresie wykazują dużą nerwowość, m.in. w związku z wydarzeniami w USA (wojna handlowa, wczorajsze odwołanie sekretarza stanu).

Więcej...

Warszawa w czołówce Europy

Poniedziałkowa sesja była udana w wykonaniu rodzimej giełdy – blue chipy zyskały 1%, mWIG40 wzrósł o 0,8%, a sWIG80 podniósł się o 0,5%.

Więcej...

Wsparcie obronione

Pod koniec zeszłego tygodnia inwestorzy przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów.

Więcej...

Hamulec w postaci banków

Czwartek na GPW stał pod znakiem przeceny akcji banków (indeks WIG-Banki stracił blisko 4%). Gołębie wypowiedzi prezesa NBP na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych w Polsce (pierwsze podwyżki nawet dopiero w 2020 roku), to słabe wiadomości dla akcjonariuszy banków, których wyniki wspierane są przez trend wzrostowy na stopach.

Więcej...

GPW bez „taryfy” ulgowej

Od początku marca w mediach finansowych dominuje praktycznie jeden temat: amerykańskie taryfy celne i potencjalna eskalacja wojen handlowych. Na uwagę zasługuje fakt, że to już kolejne bariery.

Więcej...

Zawirowań ciąg dalszy?

Wtorkowa sesja na WIG20 nie wniosła zbyt wiele do obrazu rynku. Co prawda można odnotować drugi wzrost z rzędu, ale odbył się on w dość mało porywającym stylu (amplituda wahań 20 pkt, z czego większość to ruch w pierwszych minutach handlu).

Więcej...

Zima odpuściła czy niedźwiedzie też?

Pierwsze takty poniedziałkowej sesji (po weekendowych wyborach we Włoszech i zapowiedziach celnych D. Trumpa) na WIG20 były dość nerwowe (poniżej 2300 pkt po raz ostatni inwestorzy handlowali w lipcu 2017 roku).

Więcej...

W cieniu polityki

Od kilku dni rynki są bombardowane newsami na temat wojny handlowej USA – reszta świata.

Więcej...

Zbliżamy się do coraz atrakcyjniejszych pułapów

W lutowej edycji raportu miesięcznego wskazywaliśmy na wygaszenie impulsów wzrostowych dla warszawskiego parkietu akcji, co skłoniło nas do zmiany strategii działania w krótkim terminie. Dynamika zmian jaka miała miejsce w lutym trochę przerosła nasze wcześniejsze obawy. Lutowa erozja wartości głównych indeksów na warszawskim parkiecie była wyjątkowo szybka i dotkliwa.

Więcej...

Trzeszczące wsparcia

Ostatnie próby odreagowania z lokalnych dołków ok. 2370 pkt (grudzień’17, luty’18) wyglądały poważnie, z szansą przysłonięcia luki bessy z początku lutego i podejścia pod 2500 pkt.

Więcej...

Nowy szef FED gwiazdą rynku

Wydarzeniem wczorajszej sesji było pierwsze publiczne wystąpienie nowego szefa FED. Zdaniem Jerome’a Powella sytuacja gospodarki USA jest coraz lepsza i coraz więcej wskazuje na to, że inflacja wzrośnie do celu. Prezes FED wskazał, że widać było umocnienie na rynku pracy i poprawę w gospodarce światowej.

Więcej...

Wall Street odrabia straty, Europa w tyle

Pierwsza w nowym tygodniu sesja na WIG20 przebiegła bez większego entuzjazmu. Indeks zyskał jedynie 0,1% (2408,6 pkt), w końcówce broniąc się przed tym, by nie finiszować na minusie. Wynik był dość słaby na tle DAX (+0,4%), a już szczególnie odjechała nam Wall Street.

Więcej...

Dobry sentyment

Po mocnym i ciekawym czwartku, kiedy obserwowaliśmy dynamiczne odbicie z okolic grudniowych i lutowych dołków (ok. 2370 pkt), końcówka tygodnia była spokojna.

Więcej...

Do trzech razy sztuka

Czwartkowa sesja była zdecydowanie najciekawsza w tygodniu. Po słabszych, wstępnych odczytach PMI w europejskich gospodarkach (szczególnie w Niemczech) w środę, w czwartek z kolei niedźwiedzie dostały rozczarowujący indeks instytutu Ifo.

Więcej...

W USA znowu czerwień

Warszawska giełda ponownie doświadczyła sesji z bardzko niskim obrotem, co przełożyło się na minimalne zmiany głównych indeksów – WIG20 zyskał 0,2%, mWIG40 spadł o 0,2%, a sWIG80 pozostał bez zmian. 

Więcej...

Powrót Wall Street

Pierwsza w tym tygodniu sesja niewiele wniosła do obrazu rynku. Brak handlu po amerykańskiej stronie sprawił, że ruch na WIG20 był dość monotonny – przez zdecydowaną większość dnia notowania powoli osuwały się pod ciężarem w miarę dobrego otwarcia.

Więcej...

Słaba GPW

Mimo kontynuacji odreagowania lutowych spadków na większości parkietów, nasza giełda radzi sobie dość przeciętnie. Po dwóch słabszych sesjach WIG20 ponownie znalazł się w okolicach 2400 pkt. i do dołka sprzed tygodnia brakuje już tylko 30 pkt.

Więcej...

Rollercoaster na rynkach

Środowa sesja upływała w dość spokojnych nastrojach. W trakcie dnia indeks WIG20 zyskiwał około 0,5%, podobnie zachowywały się inne europejskie parkiety oraz kontrakty na amerykańskie indeksy.

Więcej...

Odbicie w anemicznym stylu

Dwie pierwsze sesje w tym tygodniu pozwoliły na złapanie oddechu przez inwestorów zarówno w Polsce, jak i na Wall Street (bo już niekoniecznie w Niemczech).

Więcej...

Cykli nie da się oszukać

Po ubiegłotygodniowej wyprzedaży obóz byków próbuje złapać trochę oddechu. W piątek FW20/WIG20 atakował grudniowe minima w okolicy 2370-2380 pkt. Wczoraj udało się podejść do 2410-2420 pkt.

Więcej...

Szansa na (krótkie?) złapanie oddechu

Piątkowa sesja dla WIG20 zakończyła się tak jak cały tydzień, czyli na czerwono (-1,0% w piątek, -5,0% w skali całego tygodnia, co jest najsłabszym wynikiem od stycznia 2016 roku).

Więcej...

Byki w odwrocie

Czwartek ponownie przyniósł mocną falę spadków na rynkach. Na wszystkich kontynentach czerwień była dominującym kolorem. W Europie DAX spadł o 2,6%, a FTSE o 1,9%.

Więcej...

Odreagowanie spadków

Środowa sesja upłynęła w zdecydowanie lepszych nastrojach – WIG20 zyskał 1,2%, mWIG40 i sWIG80 po ok. 1,1%. We Francji CAC40 wzrósł o 1,8%, a DAX o 1,6%.

Więcej...

Rzeź w Europie

W ślad za mocnymi spadkami w USA w ostatnich dniach, fala wyprzedaży dotknęła także Europę. W warszawie blue chipy zamknęły się stratą na poziomie 3,8%!

Więcej...

Tąpnięcie na Wall Street

Słaby przełom stycznia i lutego okazał się dopiero preludium do fali spadkowej, która przetoczyła się przez Wall Street w poniedziałek. S&P500 na zamknięciu stracił ponad 4% i z nawiązką wyzerował już efekt mocnego stycznia.

Więcej...

Światowe schłodzenie nastrojów

Przełom stycznia i lutego nie był zbyt udany dla inwestorów, zarówno w Polsce jak na świecie. WIG20 po ustanowieniu nowego szczytu trendu wzrostowego w drugiej połowie stycznia (2650 pkt), skorygował się już o blisko 150 pkt (minimum w piątek wynosiło 2503 pkt, sesja zamykała się na 2507 pkt po spadku o 1,1%). 

Więcej...

Blue chipy dalej w dół

Wczorajsza sesja była kolejnym spadkowym dniem notowaniem w wykonaniu WIG20. Indeks największych spółek stracił 0,8% i spadł do 2534 pkt. Pod kreską znalazły się równie MiS-ie.

Więcej...

Za nami mocny styczeń na światowych rynkach akcji

Początek 2018 roku przyniósł kolejne umocnienie indeksów na warszawskim parkiecie i numerem jeden pod względem sektorowym oraz kontrybucji do WIG ponownie były banki (w styczniu’18 indeks WIG zyskał 3,61%). Na rynkach zagranicznych akcji także dominowały wzrosty i warto zauważyć, że poprawa sentymentu inwestycyjnego obserwowana była na wielu emerging markets.

Więcej...

Czy to początek mocniejszej korekty?

Wczorajsza sesja z całą pewnością nie może być zaliczona do udanych. Zarówno w Polsce, jak i na świecie większość indeksów świeciła na czerwono. WIG20 spadł o 1,1% (wzrost odnotowało jedynie PKO BP), pod kreską znalazły się też mWIG40 oraz sWIG80. Lepiej nie było w Niemczech czy Londynie (spadki po 1%), a także za oceanem (S&P500 obniżył się o 1,1%). Słabe nastroje panują też w Azji, gdzie zarówno Nikkei, jak i SCI znalazły się pod kreską.

Więcej...

Dużo sygnałów na Edku

Kilka ostatnich sesji sprowadziło nas <2600 pkt w okolice przebitych wcześniej lokalnych szczytów (X-XI’17, ok. 2570 pkt). Poziom ten stanowi najbliższe wsparcie. Jeszcze tydzień temu byliśmy >2% wyżej. Z wielka uwagą obserwujemy zachowanie dolara. Na DXY mamy kilka świec z dolnymi cieniami. Z kolei popularny „edek” złapał poziomy >1,25 po konferencji EBC w czwartek, by obecnie znaleźć się blisko 1,23.

Więcej...

Imponująca zmienność eurodolara

Od kilku dni rynki wydawały się grać pod jastrzębie wystąpienie Mario Draghiego. Wczorajszą konferencję ciężko jednak za taką uznać. Pierwsze wypowiedzi szefa EBC skupiły się na silniejszym wzroście gospodarczym strefy euro, co daje mocne przekonanie o osiągnięciu celu inflacyjnego. EUR/USD szybko minął poziom 1,25. Później retoryka skoncentrowała się wokół zmienności kursu walutowego, co może przeszkodzić w tych celach. Planów co do zmiany QE nie ma.

Więcej...