Płynne przejście na raportowanie Q1

Ostatnie sesje niewiele zmieniły w technicznym obrazie rynku. Nadal znajdujemy się >2300 pkt i nadal najbliższym oporem są okolice 2370 pkt (m.in. 38% zniesienia całych spadków styczeń-kwiecień).

Więcej...

WIG20 został w tyle

Wtorkowa sesja na WIG20 nie przyniosła większych emocji. Indeks wahał się w okolicach punktu odniesienia a amplituda wahań wyniosła ledwie 19 pkt. Finisz sesji wypadł na poziomie 2308,0 pkt, co oznaczało wzrost o 0,3%.

Więcej...

Warszawa pod wodą

Wczorajsza sesja zaczęła się od zamieszania wokół Getback, które zakończyło się obrotem akcjami i obligacjami spółki. W drugiej części dnia z kolei bardzo ciekawe słowa padły z ust min. Tchórzewskiego, który stwierdził, że „Polsce najbardziej obecnie potrzebna jest elektrownia jądrowa” (WIG Energetyka stracił 1,5% i był to najsłabszy indeks w Warszawie).

Więcej...

Stonowana reakcja na weekendowe wydarzenia

W piątek udało się utrzymać powyżej 2300 pkt, choć sesję kończyliśmy niedosytem, w okolicach dziennych minimów. W weekend (w nocy z piątku na sobotę) doszło do amerykańskich ataków na obiekty związane z produkcją broni chemicznej w Syrii.

Więcej...

Koniec tygodnia w lepszych nastrojach

W ostatnich kilku dniach ryzyko geopolityczne wyraźnie wzrosło, szczególnie na rynkach wschodzących. Mimo to nie poprawiliśmy lokalnych minimów przebywając bliżej górnej bandy wahań 2200-2300 pkt. Wczoraj delikatnie wyszliśmy ponad ten psychologiczny poziom

Więcej...

Im dłuższa konsolidacja…

Od kilku dni na GPW i innych rynkach bazowych widać niezdecydowanie obrazowane w żargonie technicznym tzw. świeczkami wysokiej fali.

Więcej...

Przełamanie linii trendu spadkowego na WIG20

Wtorkowa sesja na WIG20 była czwartą zwyżkową z rzędu. Tym razem bykom udało się wypracować +0,6% wzrostu, co oznaczało finisz na poziomie 2274,8 pkt (najwyższe zamknięcie od 21 marca).

Więcej...

W Warszawie bez przełomu

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła przełomu na warszawskim parkiecie. Co prawda dzień zakończyliśmy na plusach, jednak styl nie jest przekonujący (WIG20 w drugiej części dnia istotnie osłabł, a momentami znajdował się nawet pod kreską).

Więcej...

Z szansą na kontynuację odbicia

Piątek na naszym parkiecie zakończył się umiarkowanym optymizmem. Jednak po zamknięciu sesji na GPW przebieg notowań w USA okazał się dla byków fatalny i tamtejszej indeksy straciły ponad 2%.

Więcej...

W cieniu wojny handlowej

Wydawać by się mogło, że sytuacja na rynkach już się ustabilizowała i giełdy rozpoczną odbicie. Jednak w nocy prezydent Trump zapowiedział, że rozważa wprowadzenie kolejnych ceł.

Więcej...

Huśtawka nastrojów

Środa na WIG20 należała zdecydowanie do podaży. Szybka chińska odpowiedź na amerykańskie cła (chińskie wejdą w życie, jeżeli rzeczywiście pojawią się te zapowiedziane przez USA) negatywnie wpłynęła na sentymenty do akcji globalnie.

Więcej...

Trochę nadziei na GPW

Pomimo mocnej wielkanocnej przeceny na Wall Street (Amerykanie nie mieli wolnego poniedziałku), nasz rynek po przerwie zachował się bardzo dobrze. Co prawda WIG20 rano testował 2200 pkt, ale kolejne godziny to obraz rozpędzających się byków.

Więcej...

Czerwień króluje na GPW

Środowa sesja była bardzo słaba w wykonaniu rodzimego parkietu. Główne indeksy zdecydowanie świeciły czerwienią. Blue chipy straciły na zamknięciu aż 1,9% (spadły wszystkie spółki poza Tauronem i PGNiG) i znalazły się w niechlubnej czołówce najgorszych indeksów w Europie.

Więcej...

FANG pod presją

Wtorkowa sesja na WIG20 (po mocnym poniedziałku na Wall Street) zaczęła się wysoko, ale z w kolejnych godzinach siła byków stopniowo ulatywała i dzień skończył się zaledwie 0,3% wzrostem (2246,3 pkt).

Więcej...

Słabość GPW

Wczoraj wydawało się, że wszystko sprzyja bykom w próbie wyprowadzenia jakiegoś odbicia. Indeksy na rynkach bazowych zyskiwały, a w piątek udało się obronić dolne ograniczenie przywoływanego ostatnio przeze mnie kanału spadkowego.

Więcej...

Sesja odwrotu?

Końcówka zeszłego tygodnia upłynęła pod znakiem nerwowości wywołanej wojną handlową między USA, a Chinami. W efekcie zamiast kontynuować odbicie rozpoczęte we wtorek, WIG20 pogłębił dołki obecnego ruchu spadkowego.

Więcej...

A więc wojna!

Obecnie nastroje na giełdach są pod silnym wpływem doniesień na temat wojny handlowej między USA, a Chinami. Wczoraj prezydent Trump podpisał dekret na mocy którego wprowadzone zostały cła na dobra importowane z Państwa Środka.

Więcej...

Krajobraz po Fed

W tym tygodniu w centrum wydarzeń było wczorajsze posiedzenie Fed na którym stopy % zostały podniesione o 25 pb. Sama podwyżka była oczekiwana przez rynek i nie była dla nikogo zaskoczeniem

Więcej...

Zrozumieć „dot plot”

 Wczorajsza sesja nie przyniosła nic przełomowego. Kontrakt zyskał 0,8% i zakończył na 2267 pkt.

Więcej...

Czarne owce w stadzie

Po rozliczeniu marcowej serii kontraktów przy lokalnych minimach (ok. 2290 pkt) wydawało się, że na początku nowego tygodnia zobaczymy próbę odrobienia części strat. Nic z tych rzeczy. Podaż docisnęła jeszcze bardziej, wyraźnie naruszając wspomniane wsparcie, a poniedziałkową sesję kończyliśmy na minimach.

Więcej...

GPW w ogonie Europy

Miniony tydzień nie był udany dla warszawskiego parkietu – blue chipy straciły blisko 3%. Szczególnie słabo prezentuje się piątkowa sesja, kiedy to WIG20 był najsłabszym indeksem w Europie, po spadku o 1,6%

Więcej...

2300 znów na horyzoncie?

Czwartek na GPW przyniósł trzecią z rzędu spadkową sesję na WIG20 (-0,6%, zamknięcie na 2321,9 pkt). Zaważyły na tym nie po raz pierwszy w ostatnim czasie banki.

Więcej...

Wzrost ryzyka geopolitycznego

Środowa sesja była podobna do poprzedniej. Podaż przycisnęła dopiero pod koniec dnia reagując na zewnętrzne nastroje.

Więcej...

Niepewność na rynkach utrzymuje się

Rynki w ostatnim okresie wykazują dużą nerwowość, m.in. w związku z wydarzeniami w USA (wojna handlowa, wczorajsze odwołanie sekretarza stanu).

Więcej...

Warszawa w czołówce Europy

Poniedziałkowa sesja była udana w wykonaniu rodzimej giełdy – blue chipy zyskały 1%, mWIG40 wzrósł o 0,8%, a sWIG80 podniósł się o 0,5%.

Więcej...

Wsparcie obronione

Pod koniec zeszłego tygodnia inwestorzy przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów.

Więcej...

Hamulec w postaci banków

Czwartek na GPW stał pod znakiem przeceny akcji banków (indeks WIG-Banki stracił blisko 4%). Gołębie wypowiedzi prezesa NBP na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych w Polsce (pierwsze podwyżki nawet dopiero w 2020 roku), to słabe wiadomości dla akcjonariuszy banków, których wyniki wspierane są przez trend wzrostowy na stopach.

Więcej...

GPW bez „taryfy” ulgowej

Od początku marca w mediach finansowych dominuje praktycznie jeden temat: amerykańskie taryfy celne i potencjalna eskalacja wojen handlowych. Na uwagę zasługuje fakt, że to już kolejne bariery.

Więcej...

Zawirowań ciąg dalszy?

Wtorkowa sesja na WIG20 nie wniosła zbyt wiele do obrazu rynku. Co prawda można odnotować drugi wzrost z rzędu, ale odbył się on w dość mało porywającym stylu (amplituda wahań 20 pkt, z czego większość to ruch w pierwszych minutach handlu).

Więcej...

Zima odpuściła czy niedźwiedzie też?

Pierwsze takty poniedziałkowej sesji (po weekendowych wyborach we Włoszech i zapowiedziach celnych D. Trumpa) na WIG20 były dość nerwowe (poniżej 2300 pkt po raz ostatni inwestorzy handlowali w lipcu 2017 roku).

Więcej...

W cieniu polityki

Od kilku dni rynki są bombardowane newsami na temat wojny handlowej USA – reszta świata.

Więcej...

Zbliżamy się do coraz atrakcyjniejszych pułapów

W lutowej edycji raportu miesięcznego wskazywaliśmy na wygaszenie impulsów wzrostowych dla warszawskiego parkietu akcji, co skłoniło nas do zmiany strategii działania w krótkim terminie. Dynamika zmian jaka miała miejsce w lutym trochę przerosła nasze wcześniejsze obawy. Lutowa erozja wartości głównych indeksów na warszawskim parkiecie była wyjątkowo szybka i dotkliwa.

Więcej...

Trzeszczące wsparcia

Ostatnie próby odreagowania z lokalnych dołków ok. 2370 pkt (grudzień’17, luty’18) wyglądały poważnie, z szansą przysłonięcia luki bessy z początku lutego i podejścia pod 2500 pkt.

Więcej...

Nowy szef FED gwiazdą rynku

Wydarzeniem wczorajszej sesji było pierwsze publiczne wystąpienie nowego szefa FED. Zdaniem Jerome’a Powella sytuacja gospodarki USA jest coraz lepsza i coraz więcej wskazuje na to, że inflacja wzrośnie do celu. Prezes FED wskazał, że widać było umocnienie na rynku pracy i poprawę w gospodarce światowej.

Więcej...

Wall Street odrabia straty, Europa w tyle

Pierwsza w nowym tygodniu sesja na WIG20 przebiegła bez większego entuzjazmu. Indeks zyskał jedynie 0,1% (2408,6 pkt), w końcówce broniąc się przed tym, by nie finiszować na minusie. Wynik był dość słaby na tle DAX (+0,4%), a już szczególnie odjechała nam Wall Street.

Więcej...

Dobry sentyment

Po mocnym i ciekawym czwartku, kiedy obserwowaliśmy dynamiczne odbicie z okolic grudniowych i lutowych dołków (ok. 2370 pkt), końcówka tygodnia była spokojna.

Więcej...

Do trzech razy sztuka

Czwartkowa sesja była zdecydowanie najciekawsza w tygodniu. Po słabszych, wstępnych odczytach PMI w europejskich gospodarkach (szczególnie w Niemczech) w środę, w czwartek z kolei niedźwiedzie dostały rozczarowujący indeks instytutu Ifo.

Więcej...

W USA znowu czerwień

Warszawska giełda ponownie doświadczyła sesji z bardzko niskim obrotem, co przełożyło się na minimalne zmiany głównych indeksów – WIG20 zyskał 0,2%, mWIG40 spadł o 0,2%, a sWIG80 pozostał bez zmian. 

Więcej...

Powrót Wall Street

Pierwsza w tym tygodniu sesja niewiele wniosła do obrazu rynku. Brak handlu po amerykańskiej stronie sprawił, że ruch na WIG20 był dość monotonny – przez zdecydowaną większość dnia notowania powoli osuwały się pod ciężarem w miarę dobrego otwarcia.

Więcej...

Słaba GPW

Mimo kontynuacji odreagowania lutowych spadków na większości parkietów, nasza giełda radzi sobie dość przeciętnie. Po dwóch słabszych sesjach WIG20 ponownie znalazł się w okolicach 2400 pkt. i do dołka sprzed tygodnia brakuje już tylko 30 pkt.

Więcej...

Rollercoaster na rynkach

Środowa sesja upływała w dość spokojnych nastrojach. W trakcie dnia indeks WIG20 zyskiwał około 0,5%, podobnie zachowywały się inne europejskie parkiety oraz kontrakty na amerykańskie indeksy.

Więcej...

Odbicie w anemicznym stylu

Dwie pierwsze sesje w tym tygodniu pozwoliły na złapanie oddechu przez inwestorów zarówno w Polsce, jak i na Wall Street (bo już niekoniecznie w Niemczech).

Więcej...

Cykli nie da się oszukać

Po ubiegłotygodniowej wyprzedaży obóz byków próbuje złapać trochę oddechu. W piątek FW20/WIG20 atakował grudniowe minima w okolicy 2370-2380 pkt. Wczoraj udało się podejść do 2410-2420 pkt.

Więcej...

Szansa na (krótkie?) złapanie oddechu

Piątkowa sesja dla WIG20 zakończyła się tak jak cały tydzień, czyli na czerwono (-1,0% w piątek, -5,0% w skali całego tygodnia, co jest najsłabszym wynikiem od stycznia 2016 roku).

Więcej...

Byki w odwrocie

Czwartek ponownie przyniósł mocną falę spadków na rynkach. Na wszystkich kontynentach czerwień była dominującym kolorem. W Europie DAX spadł o 2,6%, a FTSE o 1,9%.

Więcej...

Odreagowanie spadków

Środowa sesja upłynęła w zdecydowanie lepszych nastrojach – WIG20 zyskał 1,2%, mWIG40 i sWIG80 po ok. 1,1%. We Francji CAC40 wzrósł o 1,8%, a DAX o 1,6%.

Więcej...

Rzeź w Europie

W ślad za mocnymi spadkami w USA w ostatnich dniach, fala wyprzedaży dotknęła także Europę. W warszawie blue chipy zamknęły się stratą na poziomie 3,8%!

Więcej...

Tąpnięcie na Wall Street

Słaby przełom stycznia i lutego okazał się dopiero preludium do fali spadkowej, która przetoczyła się przez Wall Street w poniedziałek. S&P500 na zamknięciu stracił ponad 4% i z nawiązką wyzerował już efekt mocnego stycznia.

Więcej...

Światowe schłodzenie nastrojów

Przełom stycznia i lutego nie był zbyt udany dla inwestorów, zarówno w Polsce jak na świecie. WIG20 po ustanowieniu nowego szczytu trendu wzrostowego w drugiej połowie stycznia (2650 pkt), skorygował się już o blisko 150 pkt (minimum w piątek wynosiło 2503 pkt, sesja zamykała się na 2507 pkt po spadku o 1,1%). 

Więcej...

Blue chipy dalej w dół

Wczorajsza sesja była kolejnym spadkowym dniem notowaniem w wykonaniu WIG20. Indeks największych spółek stracił 0,8% i spadł do 2534 pkt. Pod kreską znalazły się równie MiS-ie.

Więcej...

Za nami mocny styczeń na światowych rynkach akcji

Początek 2018 roku przyniósł kolejne umocnienie indeksów na warszawskim parkiecie i numerem jeden pod względem sektorowym oraz kontrybucji do WIG ponownie były banki (w styczniu’18 indeks WIG zyskał 3,61%). Na rynkach zagranicznych akcji także dominowały wzrosty i warto zauważyć, że poprawa sentymentu inwestycyjnego obserwowana była na wielu emerging markets.

Więcej...

Czy to początek mocniejszej korekty?

Wczorajsza sesja z całą pewnością nie może być zaliczona do udanych. Zarówno w Polsce, jak i na świecie większość indeksów świeciła na czerwono. WIG20 spadł o 1,1% (wzrost odnotowało jedynie PKO BP), pod kreską znalazły się też mWIG40 oraz sWIG80. Lepiej nie było w Niemczech czy Londynie (spadki po 1%), a także za oceanem (S&P500 obniżył się o 1,1%). Słabe nastroje panują też w Azji, gdzie zarówno Nikkei, jak i SCI znalazły się pod kreską.

Więcej...

Dużo sygnałów na Edku

Kilka ostatnich sesji sprowadziło nas <2600 pkt w okolice przebitych wcześniej lokalnych szczytów (X-XI’17, ok. 2570 pkt). Poziom ten stanowi najbliższe wsparcie. Jeszcze tydzień temu byliśmy >2% wyżej. Z wielka uwagą obserwujemy zachowanie dolara. Na DXY mamy kilka świec z dolnymi cieniami. Z kolei popularny „edek” złapał poziomy >1,25 po konferencji EBC w czwartek, by obecnie znaleźć się blisko 1,23.

Więcej...

Imponująca zmienność eurodolara

Od kilku dni rynki wydawały się grać pod jastrzębie wystąpienie Mario Draghiego. Wczorajszą konferencję ciężko jednak za taką uznać. Pierwsze wypowiedzi szefa EBC skupiły się na silniejszym wzroście gospodarczym strefy euro, co daje mocne przekonanie o osiągnięciu celu inflacyjnego. EUR/USD szybko minął poziom 1,25. Później retoryka skoncentrowała się wokół zmienności kursu walutowego, co może przeszkodzić w tych celach. Planów co do zmiany QE nie ma.

Więcej...