Polska przechodzi do II etapu realizacji programu SAFE - Kosiniak-Kamysz
Polska przechodzi do II etapu realizacji programu SAFE - Kosiniak-Kamysz
09.06. Warszawa (PAP) - Polska przechodzi do drugiej fazy realizacji programu SAFE, czyli do wspólnych zakupów z innymi państwami UE w polskim przemyśle zbrojeniowym - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w ramach tej fazy Polska będzie też kupować od innych państw sprzęt, którego nie może kupić w kraju, np. samoloty do tankowania w powietrzu.
"Przechodzimy do drugiej fazy programu SAFE - teraz będą wspólne zakupy z innymi państwami, również w polskim przemyśle zbrojeniowym. Ale też będą zakupy tego sprzętu, którego nie możemy kupić w Polsce" - powiedział w Sejmie Kosiniak-Kamysz.
Jako przykład podał zakup samolotów do transportu i tankowania w powietrzu.
"Na przykład dla nas bardzo ważnym jest zakup samolotów do transportu i tankowania w powietrzu. Był taki program Karkonosze, który umożliwiał Polsce wiele lat temu przystąpienie do wspólnej inicjatywy europejskiej, żeby korzystać z tych samolotów. A jak one są ważne, pokazuje noc z 9 na 10 września, kiedy kilkukrotnie samoloty holenderskie, F-35, były tankowane w powietrzu" - dodał szef MON.
Jak zaznaczył bez tego tankowania nie zestrzelono by w skuteczny sposób rosyjskich dronów na terytorium Polski.
"Teraz je uzyskamy, podpisujemy wspólne działania z rządem Hiszpanii, będziemy nabywać, zarówno te samoloty, jak i śmigłowce szkolno-bojowe, które są od lat oczekiwane przez Wojsko Polskie. Kolejne zamówienia będziemy dokonywać w innych jednostkach, w innych zakładach zbrojeniowych w Polsce i będą to robić nasi sojusznicy z NATO i Unii Europejskiej" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
5 czerwca pełnomocniczka rządu ds. SAFE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka poinformowała, że pierwsza płatność z unijnego programu zakupów wojskowych SAFE trafiła na konta polskich firm, które podpisały kontrakty w I fazie programu.
Z końcem maja sfinalizowano pierwszy etap programu, w którym państwa podpisywały kontrakty z SAFE w ramach tzw. single procurement, czyli tylko na potrzeby własnych sił zbrojnych. Polska podpisała w ramach tego etapu umowy na sprzęt wojskowy na ok. 120 mld zł, czyli większość z ponad 180 mld zł środków SAFE.
Część z nich to umowy na nowy sprzęt, a część - refinansowanie zawartych już wcześniej kontraktów, co pozwala na uwolnienie środków MON i np. przeznaczenie ich na potrzeby innych służb. Warunkiem finansowania z SAFE jest m.in. termin dostaw zakontraktowanego sprzętu do końca 2030 roku.
Również z końcem maja na konta BGK trafiło ok. 6,6 mld euro zaliczki dla Polski z programu SAFE, a kolejne płatności z Brukseli mają być realizowane w miarę stopniowego wdrażania polskiego planu zakupów wojskowych.
Program SAFE przewiduje ok. 43,7 mld euro dla Polski w formie europejskich pożyczek, które mogą zostać wydane na inwestycje w obronność, przede wszystkim na sprzęt dla Wojska Polskiego; część kwoty (ok. 17 mld zł), która pierwotnie miała zostać przekazana na potrzeby służb podległych MSWiA, ma trafić do nich ze środków MON, które zostaną uwolnione dzięki kontraktom z SAFE. (PAP Biznes)
jz/ gor/
Aby zobaczyć pełną listę komunikatów zaloguj się do BDM News.
