Przegląd prasy gospodarczej w poniedziałek, 9 czerwca
Przegląd prasy gospodarczej w poniedziałek, 9 czerwca
09.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 9 czerwca.
RZECZPOSPOLITA
Już niemal co czwarta firma, która testowała sztuczną inteligencję, wpisuje ją do swojej strategii rozwoju. A dwie trzecie planuje zwiększenie wydatków na AI. (s. A1, A15)
Trump i Musk. Co się dzieje, gdy kończy się przyjaźń najbogatszego człowieka świata z jednym z najpotężniejszych przywódców świata? Konsekwencje mogą sięgać kosmosu. Dosłownie. (s. A6)
Agencje ratingowe uważają, że wynik wyborów prezydenckich grozi wolniejszą od założeń konsolidacją fiskalną. (s. A17)
Jeśli nie będzie niespodzianek, to w wakacje kierowcy nie powinni się martwić o portfele. Na ceny paliw nie narzekają ich sprzedawcy. Lato może być dla nich okresem żniw. (s. A17)
PARKIET
Pierwszy tydzień czerwca dość wyraźnie zmienił nastroje nad Wisłą. Choć wielokrotnie w tym roku GPW była najlepszym miejscem do zarabiania dla inwestorów, to teraz znów przypominamy sobie o ryzykach specyficznych dla Polski. Moment do realizacji zysków wydaje się też niezły. Czy korekta potrwa dłużej? (s. 01)
Play, Żabka i Benefit. Rynek jest głodny dobrych emisji obligacji. Większa liczba nowych emitentów pozytywnie wpłynęłaby na rozwój rynku obligacji, który mógłby stać się realną alternatywą dla finansowania bankowego nie jako konkurencja, lecz uzupełnienie. (s. 04)
Fuzje i przejęcia w telekomunikacji jeszcze się nie skończyły. Także duże2025 rok ma przynieść ożywienie na rynku fuzji i przejęć w sektorze telekomunikacja, media, technologie. Polska nie będzie odstawać. Pierwsza duża transakcja została właśnie ogłoszona. Kolejne są w toku. Czy giełda uwzględnia ten trend? (s. 06)
PULS BIZNESU
BGK ma 4 mld zł na inwestycje kapitałowe. Państwowy bank gotów jest wesprzeć start-upy i scale-upy na niespotykaną dotychczas skalę. Interesują go tylko innowacyjne biznesy, a zwłaszcza technologie podwójnego zastosowania. (s. 4-5)
Inwestorzy instytucjonalni szybko zagospodarowali wpływy z sutych dywidend na okazyjne zakupy akcji od założycieli spółek i funduszy private equity. Fala kulminacyjna ABB za nami, teraz czas na IPO. (s. 18)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Trwają przymiarki do rekonstrukcji rządu. Typowani do odejścia są minister klimatu Paulina Hennig-Kloska i szef resortu rozwoju Krzysztof Paszyk. Niepewna jest przyszłość minister przemysłu Marzeny Czarneckiej. Część ministerstw może zostać połączona. (s. A1, A4)
Mimo niepewnej sytuacji w światowym handlu porty szykują inwestycje, które pozwolą potroić przeładunki kontenerów. Opóźni się jednak rozbudowa Gdyni. (s. A3)
Perspektywa obniżek stóp procentowych odsunęła się o kilka miesięcy. Cięcia nie będą też tak duże, jak jeszcze niedawno oczekiwali analitycy. (s. A5)
(PAP Biznes)
pel/
Aby zobaczyć pełną listę komunikatów zaloguj się do BDM News.